Podsumowanie Obrona nie tylko na Orliku
Aktualności

Podsumowanie Obrona nie tylko na Orliku

Obrona nie tylko na Orliku Projekt Obrona nie tylko na Orliku był realizowany przez naszą Fundację po raz pierwszy ale z pewnością nie po raz ostatni! Idea polegała na organizacji ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjno-dydaktycznych na 40 Orlikach, na terenie 14 województw w dużych miastach, miasteczkach i terenach wiejskich. Zajęcia obejmowały zajęcia teoretyczne i praktyczne. W […]

Obrona nie tylko na Orliku

Projekt Obrona nie tylko na Orliku był realizowany przez naszą Fundację po raz pierwszy ale z pewnością nie po raz ostatni!

Idea polegała na organizacji ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjno-dydaktycznych na 40 Orlikach, na terenie 14 województw w dużych miastach, miasteczkach i terenach wiejskich. Zajęcia obejmowały zajęcia teoretyczne i praktyczne.

W projekcie udział wzięło 1487 uczestników  – znacznie więcej niż zakładaliśmy. Wśród nich znalazły się dzieci i młodzież (764 osoby), dorośli (609 osoby) i seniorzy (114 osoby), w szczególności dziewczyny i kobiety. W zajęciach mógł wziąć udział każdy bez względu na poziom aktywności fizycznej, wiek (najstarszy uczestnik miał 87 lat!) czy status materialny.

Przeprowadzonych zostało 10 zajęć na każdym Orliku w wymiarze 2 godzin każde zajęcia (800 godzin). Łącznie odbyło sie 400 zajęć przeprowadzonych przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

 

Przebieg wydarzenia.

W ramach projektu zrealizowany został 1 warsztat pozytywnego myślenia z psychologiem podczas którego poruszona została tematyka zagrożeń współczesnego świata, sportu i samoobrony jako metody walki z zagrożeniami. Uczestnicy uczyli się technik relaksacji i uwalniania emocji, dowiedzieli się jak panować nad stresem i strachem, jak stawiać granice, jak być asertywnym i pewnym siebie, jak nie stawiać siebie w pozycji ofiary. Poruszony był również temat profilaktyki stresu i przeciwdziałanie PTSD (zespołu stresu pourazowego).

Kolejne 4 spotkania przeprowadzone zostały przez trenera samoobrony (judo, ju-jitsu, innych sztuk walki) podczas których uczestnicy poznali techniki samoobrony, podstawowe postawy i pozycje ciała, techniki atakowania i obrony. Ten blok zajęć teoretyczno-praktycznych wyposażył uczestników w wiedzę na temat: wszystkich punktów witalnych (newralgicznych) na ciele człowieka potrzebnych do najskuteczniejszej obrony przed atakiem, omówienie roli kontaktu wzrokowego i znaczenie dystansu od napastnika i ucieczki w bezpieczne miejsce, zachowanie czujności, ostrożności i opanowania w sytuacji zagrożenia. W praktyce odbył się trening krzyku i reakcji na zagrożenie, uwalnianie się z chwytu atakującego, nauczanie padów w przód, w bok i w tył i podstawowych kapnięć w przód i po łuku, nauka chwytów obezwładniających i transportujących, nauka zrzucania z siebie napastnika z pozycji parterowej oraz unieszkodliwienie go, szybkie podnoszenie się z podłoża i ucieczka, techniki obrony z użyciem parasola, kija, torebki, długopisu, kluczy, dezodorantu i innych przedmiotów również ostrych.

Podczas 5 zajęć sportowo-rekreacyjno-dydaktycznych animator zaproponował uczestnikom ćwiczenia cardio w formie tabaty, ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki, ćwiczenia ze skakanką, taśmami i ciężarkami, ćwiczenia wzmacniające, stabilizujące, ćwiczenia ukierunkowane na motorykę, zajęcia na siłowni, ćwiczenia oddechowe – joga, medytacja, stabilizujące, streching, gry i zabawy zwiększające świadomość ciała i pamięć mięśniową, mobility 360. Animator czuwał nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń, tak żeby nie doszło do kontuzji. Uczestnicy chętni byli również na zajęcia z typowych gier zespołowych, zabaw rekreacyjnych oraz marszów Nordic Walking. Przeprowadzone zostały rozmowy na temat zdrowego i aktywnego stylu życia, zaburzeń i poprawnego odżywiania oraz suplementacji. Omówiona została istota zachowania równowagi pomiędzy odpoczynkiem, aktywnością i prawidłowym odżywianiem.

Aspekt historyczny

Animatorzy wraz z wolontariuszami zainicjowali podczas zajęć możliwość uczestniczenia w wędrówce upamiętniającej wydarzenia i postacie mające istotne znaczenie w historii Polski, ze wskazaniem na kobiety, które zapisały się w kartach historii np. Maria Skłodowska-Curie, Emilia Plater, Elżbieta Zawadzka i Irena Szewińska. Dla uczestników był to nowy aspekt i z ciekawością podeszli do tematu poszukania wybitnych kobiet i osób historycznych w swojej miejscowości czy okolicy.

Zaplecze techniczne

Na każdy orlik zakupiono i przekazano sprzęt sportowy niezbędny do wykorzystania w trakcie zajęć, a uczestnicy otrzymali dyplomy, medale i gadżety.

Do realizacji projektu zaangażowanych zostało 120 wolontariuszy, którzy działali w ramach promocji, rekrutacji, przygotowania i dezynfekcji sprzętu, pomocy w prowadzeniu zajęć.

Wsłuchując się w głosy uczestników i animatorów, którzy uznali projekt „Obrona nie tylko na Orliku” za strzał w dziesiątkę, Fundacja Orły Sportu, po niewątpliwym sukcesie z realizacji projektu w roku 2021, będzie podejmowała starania do zorganizowania kolejnych edycji projektu.

Zobacz galerię na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5006407649411965&type=3

 

Ogromne podziękowania dla animatorów, trenerów, psychologów i wszystkich osób zaangażowanych w profesjonalną realizację zajęć oraz za wsparcie działań przez samorządy, jednostki zarządzające orlikami i organizacje pozarządowe.

Dziękujemy też wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, dobrą atmosferę i wytrwałość.

Dzięki Wam wiemy, że nasz projekt jest potrzebny!

 

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.