III Ogólnopolska Konferencja Programu Nasz Orlik - wręczono wyróżnienia dla Przyjaciół Naszego Orlika i dyplomy dla Animatorów Roku 2015
Aktualności

III Ogólnopolska Konferencja Programu Nasz Orlik - wręczono wyróżnienia dla Przyjaciół Naszego Orlika i dyplomy dla Animatorów Roku 2015

10 grudnia 2015 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Programu Nasz Orlik z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządów z całej Polski, animatorów Orlików, w tym wyróżnionych 22 Animatorów Roku 2015 oraz animatorów ekspertów, przedstawicieli fundacji i organizacji pozarządowych, a także gości specjalnych – „Przyjaciół Naszego Orlika”. Konferencję prowadził […]

10 grudnia 2015 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Programu Nasz Orlik z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządów z całej Polski, animatorów Orlików, w tym wyróżnionych 22 Animatorów Roku 2015 oraz animatorów ekspertów, przedstawicieli fundacji i organizacji pozarządowych, a także gości specjalnych – „Przyjaciół Naszego Orlika”. Konferencję prowadził dziennikarz radiowy i telewizyjny Michał Olszański.

DSC_2025

DSC_2041

 

Konferencja była okazją do podsumowania działań na Orlikach w 2015 roku i zaprezentowania najnowszych badań socjologicznych na temat użytkowników Orlików. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z Raportem programu Nasz Orlik.

Fragment listu prezeski FRKF Moniki Chabior we wstępie do raportu „Nasz Orlik 2015”: „Nasza wspólna praca i kilkuletni wysiłek przynoszą wspaniałe owoce. W 2015 roku liczba odwiedzin na Orlikach wzrosła o przeszło cztery i pół miliona, a liczba uczestników zajęć zwiększyła się w każdej grupie wiekowej. Oprócz codziennych aktywności, odbyło się też o tysiąc dwieście więcej imprez specjalnych. Zgodnie z wcześniej wypracowaną rekomendacją, rozpoczęliśmy działania promujące aktywność fizyczną wśród rodzin: „Rodzinne Igrzyska na Orlikach”, „Rodzinną Sztafetę im. Kamili Skolimowskiej” i wreszcie, nasz wspólny pierwszy rekord Guinnessa, promujący piłkę ręczną w obliczu wielkiego wydarzenia – Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych EHF Euro 2016, które odbędą się w Polsce w styczniu 2016 roku.

Przyjaciele Naszego Orlika

DSC_2182

Po raz pierwszy FRKF postanowiła wyróżnić tytułem Przyjaciel Naszego Orlika partnerów, którzy w bardzo istotny sposób przyczynili się do rozwoju programu „Nasz Orlik” w różnych dziedzinach. Oto oni:

  • Marcin Dorna – trener Młodzieżowej Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej do lat 21
  • Marcin Herra – wiceprezes ds. rozwoju Związku Piłki Ręcznej w Polsce
  • Krzysztof Krzewicki – Krajowy Oficer Rozwoju Polskiego Związku Rugby
  • Marian Kubalica – wicedyrektor TVP Sport
  • Mirosław Marczewski – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja programu Erasmus+
  • Bartosz Mielecki – prezes zarządu Fundacji LOTTO Milion Marzeń
  • Marek Plawgo – lekkoatleta, uczestnik m.in. Igrzysk Olimpijskich w Atenach i Pekinie, dyrektor marketingu Atlas Arena
  • Marcin Prus – siatkarz, reprezentant Polski, wielokrotny zdobywca tytułu Mistrza Polski, Ambasador Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych PZPS
  • Krzysztof Przybył – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
  • Bogdan Wenta – zawodnik i trener piłki ręcznej, selekcjoner reprezentacji Polski, poseł do Parlamentu Europejskiego

Z ich opiniami na temat programu mogą Państwo zapoznać się TUTAJ.

Fot. Marek Kowalczyk

DSC_2310

Animatorzy i Animatorki Roku 2015

Podczas konferencji już po raz trzeci Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej nagrodziła najlepszych animatorów z całej Polski. 22 zwycięzców zostało wyłonionych w kilku kategoriach: najlepsza praca z wybranymi grupami priorytetowymi (seniorzy, przedszkolaki, osoby niepełnosprawne, kobiety, rodziny, dziewczynki), praca na rzecz rozwoju społeczności lokalnej oraz współpraca z mediami.

Najlepsza współpraca animatora/animatorki Orlika z wybranymi w projekcie grupami priorytetowymi (seniorzy, przedszkolaki, kobiety, dziewczynki, niepełnosprawni, rodziny):

Alicja Bender (Orlik Bolesławiec)
Rafał Freitag (Orlik Luzino)
Mariusz Jednacz (Orlik Harasiuki)
Wioletta Kruszniewska (Orlik Drawsko Pomorskie)
Henryk Łaskarzewski (Orlik Przemyśl)
Rafał Łęgowski (Orlik Działyń)
Marek Ostrowski (Orlik Wydminy)
Ryszard Rychlewski (Orlik Poznań, ul. Żonkilowa)
Bartłomiej Szuprytowski (Orlik Kijewo Królewskie)
Dariusz Szymorek (Orlik Krzywin)

„Innowacja w „uspołecznieniu” Orlika, tzn. w uczynieniu Orlika miejscem ważnym dla rozwoju społeczności lokalnej”:

Paweł Daniec (Orlik Łapanów)
Jerzy Filipek (Orlik Ełk)
Damian Kaśków (Orlik Barcin)
Tomasz Paweł Kieterling (Orlik Łęczyca)
Bartosz Łuś (Orlik Oława)
Michał Osiecki (Orlik Żuromin)
Bartosz Owczarek (Konstantynów Łódzki)
Jakub Strungowski (Orlik Lidzbark Warmiński)
Rafał Wylegała (Orlik Kruszewo)
Artur Żaba (Orlik Kasina Wielka)

Najlepsza współpraca z mediami i jej wykorzystanie w celu promocji idei sportu powszechnego na Orlikach:

Mariusz Anczarski (Orlik Parysów)
Tomasz Woźniak (Orlik Poznań, ul. Przybyszewskiego)

W drugiej części zaprezentowano inspirujące działania społeczności orlikowych: Kumulację Aktywności na Orliku (projekt zrealizowany z Fundacją Lotto Milion Marzeń polegający na współpracy z gwiazdami sportu) oraz OrlikLAB (projekt sportowo-kulturalny zrealizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę). Mogliśmy się również zapoznać z wybranymi praktykami realizowanymi na Orlikach przez Animatorów Roku 2015.

Na zakończenie na wszystkich uczestników konferencji czekała niespodzianka w postaci spektaklu tanecznego „W poszukiwaniu jutra” w wykonaniu grupy gimnazjalistów z Dąbrowy nad Czarną wraz z animatorem Orlika Grzegorzem Sipą. Spektakl jest efektem projektu OrlikLab – Kulturalne Ingerencje na Orlikach.
Więcej o przedstawieniu i projekcie OrlikLab przeczytasz TUTAJ.