Dlaczego w diecie nie może być za mało kalorii?
Aktualności

Dlaczego w diecie nie może być za mało kalorii?

Hej! Dzisiaj porozmawiamy sobie trochę o tym, dlaczego długotrwała redukcja masy ciała nie jest dobrym rozwiązaniem oraz jakie są skutki zbyt mocnego ucinania spożywanych kalorii. Statystyki są szokujące – ponad połowa kobiet przyznaje, że choć raz w życiu była na restrykcyjnej diecie. Mało tego, 20% deklaruje, że na diecie jest w sumie cały czas, odkąd […]

Hej! Dzisiaj porozmawiamy sobie trochę o tym, dlaczego długotrwała redukcja masy ciała nie jest dobrym rozwiązaniem oraz jakie są skutki zbyt mocnego ucinania spożywanych kalorii.

Statystyki są szokujące – ponad połowa kobiet przyznaje, że choć raz w życiu była na restrykcyjnej diecie. Mało tego, 20% deklaruje, że na diecie jest w sumie cały czas, odkąd pamięta. Mimo tego na ulicach zamiast obserwować coraz to więcej szczupłych sylwetek widzimy szerzącą się nadwagę i otyłość, nie mówiąc o wzroście liczby osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

Czy rzeczywiście bardzo długotrwałe diety przynoszą korzystne i oczekiwane rezultaty? A może wręcz odwrotnie? Jakie są konsekwencje ciągłej redukcji i obcinania kalorii poniżej podstawowej przemiany materii?

  • Po pierwsze – brak siły. Jest to najczęściej pierwsza oznaka tego, że nie jemy wystarczająco energetycznie. Jeśli do tej pory lubiłeś spacerować i Twoim naturalnym odruchem było wchodzenie po schodach a po przejściu na dietę przeklinasz każdy schodek, który masz do pokonania lub zwyczajnie wybierasz windę – coś jest nie tak! Takim sposobem zmniejsza się Twoja naturalna aktywność fizyczna – taka, której nie kontrolujesz, a która tworzy wydatek energetyczny, który potrafi spalić naprawdę sporo kalorii. Jeśli nagle opuszczasz wchodzenie po schodach dla windy a zamiast spacerów wybierasz jazdę samochodem, mniej energii potrzebujesz. Im mniej energii potrzebujesz, tym zmniejsza się Twoje zapotrzebowanie energetyczne i deficyt kaloryczny który Tworzysz rezygnując z posiłków – nie ma on już takiego działania odchudzającego jak na początku diety. Zamiast tkanki tłuszczowej odebrał Ci siłę i energię – nie tak miało to wyglądać, no nie?
  • Zaburzona regeneracja – jeśli odkąd przeszłaś na dietę śpisz gorzej, po treningu

odczuwasz większy niż do tej pory ból mięśni a dotychczasowa porcja kawy już Ci nie wystarcza – czerwony alarm, Twoje ciało nie odpoczywa! Musisz wiedzieć, że Twój organizm potrzebuje energii na odbudowę i nocną regenerację. Jeśli nie dostarczysz sobie dostatecznej ilości kalorii, rano możesz obudzić się jeszcze bardziej zmęczona niż przed zaśnięciem – i tutaj nawet podwójne esspresso nie pomoże!

  • Problemy hormonalne – Organizm dba przede wszystkim o sprawy dla niego priorytetowe, jak np. oddychanie czy pompowanie krwi. Na diecie to właśnie dla tych funkcji przekazuje całą pobraną z pożywienia energię zostawiając inne bez źródeł do możliwości ich przeprowadzenia. Taka sytuacja może zaburzać pracę gospodarki hormonalnej. Z czym to się wiąże? Skutki są bardziej poważne, niż może Ci się wydawać! Zaczynając od zmniejszonego popędu seksualnego, poprzez problemy z tarczycą kończąc na chorobach narządów płciowych i bezpłodności. Nieodpowiedzialne ucinanie kalorii może nieść za sobą naprawdę duże konsekwencje, których w przyszłości możesz bardzo żałować!
  • Wypadanie włosów, łamanie się paznokci – skutek szczególnie dotkliwy dla kobiet. Niestety, drogie Panie, nic nie przyniesie tyle szkody Waszym włosom co długotrwałe odchudzanie. Wynika to z tego, że będąc na restrykcyjnie ograniczającej kalorie diecie nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, a te, które uda się dostarczyć z dietą, organizm wykorzysta na sprawy dla niego priorytetowe o których wcześniej wspomniałyśmy. Włosy i paznokcie znajdują się na końcu listy, o które organizm w czasie restrykcyjnej diety stara się zadbać, stąd stają się one szare, łamliwe i zaczynają wypadać. Zamiast biec do apteki po suplementy, zadbaj o odpowiednią ilość minerałów w pożywieniu!
  • Ostatni, ale jak ważny aspekt – długotrwała głodówka niszczy Twoje życie towarzyskie i relacje z innymi! Odmówiłaś wyjścia na ciastko z przyjaciółką? Obraziłaś się na chłopaka, który kupił Ci czekoladki? Na obiedzie u babci krzykiem odmawiasz zjedzenia pierogów? Halo, wyhamuj! Pamiętaj o tym, że dieta jest dla Ciebie, a nie Ty dla diety. Racjonalne podejście do odchudzania uwzględnia nie tylko zdrowe i „czyste” posiłki, ale także znajduje miejsce na zjedzenie deseru czy mniej zdrowego obiadu. Ważne, aby nie była to Twoja codzienność. Balans kochana, balans!

Mamy nadzieję, że nigdy więcej nie przyjdzie Ci przez myśl restrykcyjne obcinanie kalorii w diecie. Pokaż tego posta wszystkim swoim koleżankom, aby i one wiedziały, jak szkodliwe dla zdrowia może być długotrwałe odchudzanie!

I najważniejsze! Mamy dla was dwa ebooki! Jeden dotyczący zdrowych śniadań razem z rozpiską i przepisami na 14 dni oraz drugi z dietą 1600 kcal – rozpiska, składniki, przepisy, lista zakupów oraz lista zamienników na cały tydzień!

Ebook: Wyzwanie Zdrowe Śniadanie
Ebook: Dieta 1600 kcal