Podsumowanie Festiwalu Biegowego
Jednym z tegorocznych projektów sportowych realizowanych przez Naszą Fundację był Festiwal Biegowy. Impreza odbyła się w 5 lokalizacjach w Polsce: Złotów (woj. wielkopolskie) – 31.05.2021, Puck (woj. pomorskie) – 01.06.2021, Władysławów (woj. wielkopolskie) –05.06.2021, Wrocław (woj. dolnośląskie) – 19.06.2021, Warszawa (woj. mazowieckie) – 04.09.2021. W każdej lokalizacji przygotowaliśmy minimum 4 biegi na dystansach od 800 […]
Jednym z tegorocznych projektów sportowych realizowanych przez Naszą Fundację był Festiwal Biegowy.
Impreza odbyła się w 5 lokalizacjach w Polsce:
Złotów (woj. wielkopolskie) – 31.05.2021,
Puck (woj. pomorskie) – 01.06.2021,
Władysławów (woj. wielkopolskie) –05.06.2021,
Wrocław (woj. dolnośląskie) – 19.06.2021,
Warszawa (woj. mazowieckie) – 04.09.2021.
W każdej lokalizacji przygotowaliśmy minimum 4 biegi na dystansach od 800 do 3000 m, w których brali udział zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Dystanse były każdorazowo konsultowane z trenerami i nauczycielami W-F i uwzględniały kondycję fizyczną dzieci i młodzieży po pandemii Covid-19.
Dystanse dobrane były w taki sposób, że uwzględniały duże zróżnicowanie wiekowe osób biorących udział w wydarzeniu, które skierowane było do uczniów szkół podstawowych (we Władysławowie udział wzięły też dzieci z oddziałów przedszkolnych).
W celu popularyzacji biegania i stworzenia przyjaznej atmosfery w trakcie biegów czas mierzony był tylko dla pierwszych 10 osób – w ten sposób dzieci o nieco słabszym przygotowaniu nie czuły się zawiedzone wynikami.
Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy z koszulką i numerem startowym z logo
projektu i Ministerstwa, bidon oraz gadżety promocyjne.
Po ukończonym biegu każdy uczestnik został nagrodzony okolicznościowym medalem i dyplomem.
Dla wielu dzieci i osób towarzyszących uczestnikom w ich zmaganiach biegowych ważnym punktem programu był festyn sportowy!
Nie zabrakło animacji, gier i zabawy dla dzieci i młodzieży. Młodsi goście mogli bawić się na atrakcjach dmuchanych i zjeżdżalniach a na każdego czekał też poczęstunek lub grill.
Na Festiwalu Biegowym pojawiły się też gwiazdy sportu. Dzieci mogły spotkać się osobiście i porozmawiać o sporcie, trudach treningów i motywacji do działania z takimi sportowcami jak Klaudia Adamek, Malwina Kopron, Konrad Bukowiecki i wieloma innymi.
Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni możliwością udziału w Festiwalu Biegowym. Rywalizacja sportowa w okolicznościach jakie zostały dla nich stworzone stała się świetnym doświadczeniem motywującym do dalszego rozwijania zainteresowań sportem i doskonalenia swoich umiejętności. Możliwość spotkania rówieśników i wspólnej aktywności dała wszystkim masę radości i uśmiechu.
Łącznie w Festiwalu biegowym wzięło udział 655 bezpośrednich uczestników. To znacznie więcej niż pierwotnie zakładaliśmy!
Celem wydarzenia była promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, ograniczenie agresji i patologii poprzez krzewienie zasad fair play, bezpieczne współzawodnictwo, które uczy cierpliwości i wytrwałości, wpływa na naukę systematyczności i samodyscypliny oraz kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, niezbędnej we wszystkich dziedzinach życia. Stworzona została możliwości szerokiego udziału w systemowej rywalizacji sportowej uczniów z mniejszym potencjałem sportowych umiejętności oraz wyrównywano szanse dzieci i młodzieży w dostępie do sportu, niezależnie od statusu materialnego rodziców.
Do działań wykorzystana została lokalna infrastruktura społeczna. Organizacja Festiwalu wpłynęła też na aktywizację lokalnych środowisk
samorządowych i stowarzyszeń. W przygotowaniu i przeprowadzeniu Festiwalu biegowego we wszystkich lokalizacjach czynnie wzięło udział 68 wolontariuszy, w większości uczniów lokalnych szkół.
Wszyscy wolontariusze otrzymali koszulki z logo projektu i m.in. logo Ministerstwa dzięki czemu byli widoczni i mogli lepiej służyć pomocą wszystkim uczestnikom i osobom potrzebującym wsparcia. Dla wielu z nich było to pierwsze doświadczenie związane z wolontariatem. Świetna zabawa, miłą atmosfera i ciekawe doświadczenie jakie zdobyli sprawiło, że nasi młodzi pomocnicy deklarowali dalszą chęć działania w wolontariacie sportowym.
Dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.