Podsumowanie 30 Orlików na następne 100-lecie Niepodległości
Podsumowanie 30 orlików na następne 100-lecie Niepodległości
30 Orlików na następne 100-lecie Niepodległości ponownie ruszyło w Polskę!
Jak co roku, od kilku jesiennych sezonów postanowiliśmy zaangażować ludzi z całego kraju w projekt 30 orlików na następne 100-lecie Niepodległości. Tak jak poprzednio, zachęcaliśmy różne pokolenia do wspólnej aktywnej zabawy. Tym razem wydarzenie odbyło się w 30 lokalizacjach w całej Polsce. Wśród uczestników pojawiło się ponad 450 seniorów, a także dzieci, młodzież i dorośli. Akcję wsparło 63 wolontariuszy sportowych, którzy pomagali w przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć.
Co za nami?
Tegoroczny program 30 Orlików na następne 100-lecie Niepodległości miał na celu wspieranie aktywnego spędzania czasu wśród wszystkich grup wiekowych, łącząc sport z promocją postaw patriotycznych. Zadanie realizowane było poprzez wspólne ćwiczenia terenowe i rekreacyjne. Głównym wyznacznikiem doboru aktywności była ich łatwa dostępność dla każdego, niezależnie od formy fizycznej, wieku czy umiejętności. W ramach wydarzeń uczestnicy mogli wziąć udział w treningach takich dyscyplin sportowych jak m.in. nordic walking, badminton, palant, bulle, unihokej, ringo, dart ogrodowy, piłkarskie ringo, frisbee, fitness. W wielu lokalizacjach można było spróbować swoich sił w wieloboju rekreacyjnym, w tym rzucie do celu i do kosza, strzale do bramki, slalomie z piłką czy odbijaniem piłki siatkowej. Dobór aktywności i kreatywne pomysły animatorów sportu zaskakiwały uczestników. Na Orliku w Powidzu przygotowane zostały zajęcia budujące zaufanie i uwrażliwiające na potrzeby i problemy osób niewidomych. Orlik Barlinek zaprezentował zabawę z przymrużeniem oka, proponując w upalne dni grę w mokrego balona. Za to w Przemyślu grupa „Mamusiek” pokazała, że kobiety też kochają piłkę nożną wygrywając turniej.
Zajęcia teoretyczne
Tym razem w ramach 30 Orlików na następne 100-lecie Niepodległości odbył się również panel teoretyczny, podczas którego instruktorzy przekazali wiedzę o tym, jak dbać o swoją kondycję. Uczestnicy dowiedzieli się jak zwiększyć odporność organizmu poprzez regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz jak odpowiednio dobrać ćwiczenia, sprzęt, ubiór i dietę do własnych predyspozycji.
Korzyści dla uczestników
Wspólny sport to również większa motywacja do systematycznego działania i silniejsza wiara we własne możliwości. Zajęcia mają na celu zwiększenie aktywności fizycznej społeczeństwa niezależenie od wieku, płci, miejsca zamieszkania, statusu materialnego czy niepełnosprawności. Dzięki takim akcjom tworzą się małe społeczności, wzajemnie wspierające się nie tylko w utrzymaniu dobrej formy, ale również w każdym innym aspekcie życia.
W trakcie programu 30 Orlików na następne 100-lecie Niepodległości w każdym z miejsc przeprowadzona została lokalna aktywna wycieczka do miejsc związanych z bohaterami walki o niepodległość Polski. Większość grup powędrowała pieszo, z kijkami nordic walking, a nawet odbył się rowery rajd do miejsc pamięci. Nie zabrakło też spotkań z historykami i rozmowy o lokalnych bohaterach z przeszłości. To szczególnie ważne, by uwrażliwiać najmłodsze pokolenie na wartości historyczne oraz bohaterskie postawy naszych przodków. A niezwykłe jest to, że dzięki takim programom jak 30 Orlików na następne 100-lecie Niepodległości, sport międzypokoleniowy może łączyć aspekt poprawy kondycji fizycznej, zacieśniania więzi oraz kreowania postaw historycznych.
Projekt 30 Orlików na następne 100-lecie Niepodległości sfinansowany został ze środków, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.