Jaki sport najchętniej uprawiają polskie dzieci?
Aktualności

Jaki sport najchętniej uprawiają polskie dzieci?

Jaki sport najchętniej uprawiają polskie dzieci? Sport jest często omawianym tematem w naszym kraju. Większość społeczeństwa bo aż 84 proc. określa ten aspekt życia jako ważny element. Ponad połowa chłopców  bo aż 58 proc wybiera najbardziej popularny sport w Polsce – piłkę nożną. Jej popularność wynika głównie z dużej łatwości i dostępności do jej uprawiania […]

Jaki sport najchętniej uprawiają polskie dzieci?

Sport jest często omawianym tematem w naszym kraju. Większość społeczeństwa bo aż 84 proc. określa ten aspekt życia jako ważny element.

Ponad połowa chłopców  bo aż 58 proc wybiera najbardziej popularny sport w Polsce – piłkę nożną. Jej popularność wynika głównie z dużej łatwości i dostępności do jej uprawiania – tak naprawdę wystarczy piłka i odrobina płaskiej nawierzchni aby móc zagrać. A do tego dochodzi popularność tego sportu w ogóle – rozgrywki, piłkarze i wszystko co związane z piłką nożną promowane jest we wszystkich mediach na masową skalę. Dość często chłopcy też pływają i uprawiają sporty walki.

Jak mówi raport wybory dziewczynek są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Wyraźnie widać, że dziewczynki chętniej wybierają spoty mniej kontaktowe – taniec, balet czy gimnastykę. Równie często jak chłopcy uczęszczają też na pływanie.

Z jakich powodów dzieci uprawiają sport?

Głównym powodem i celem uczęszczania dzieci na zajęcia sportowe podawanym przez ich opiekunów jest rozwój fizyczny. Znaczącym aspektem jest też zdrowie dziecka bo dotyczy ponad połowy dzieci. Istotne powody, dla których rodzice zachęcają dzieci do sportu jest też chęć rozwoju osobowości oraz zapewnienie dziecku odpowiedniej rozrywki. Zdecydowanie widać przewagę chęci zadbania o rozwój fizyczny chłopców oraz troskę o aspekt zdrowotny wśród dziewczynek.

Wśród rodziców młodszych dzieci głównym powodem dla których proponują swoim pociechom zajęcia sportowe jest aspekt integracyjny. Spędzanie czasu z rówieśnikami, nauka zachowań społecznych oraz aktywizacja fizyczna to podstawowe wartości w tym wieku. Im starsze dziecko, tym ważniejsze jest rozwój sportowy prowadzący do sukcesu i wyników.

Gdzie trenują młodzi sportowcy?

Ponad 60 procent dzieci uczęszczających na zajęcia sportowe poza systemem szkolnym korzysta z różnego rodzaju szkółek czy akademii sportowych. Jak pokazują badania najczęstszym powodem wyboru konkretnej szkółki jest jego odległość od miejsca zamieszkania, pracy rodziców bądź szkoły (52 proc.). Aspekt odległości dominuje na liście kryteriów ponad atmosferą zajęć (49 proc.), choć – paradoksalnie – to właśnie ona najczęściej decyduje o zmianie ośrodka treningowego. Prawie jedna trzecia rodziców (27 proc.) postanowiła zmienić szkółkę ze względu na nieodpowiednią atmosferę treningów. Innymi częstymi pretekstami do zmian jest też niewystarczający poziom sportowy oraz niewystarczająca infrastruktura dotychczasowego ośrodka.

Oceniając akademię lub szkółkę sportową, do której uczęszczają ich dzieci, rodzice najprzychylniej ocenili organizację treningów, planowanie zajęć, sprawy formalne i poziom sportowy zajęć. Najgorszą opinię mają na temat organizacji turniejów, meczów, zgrupowań i obozów sportowych. Rodzice zauważają również niedoskonałości w infrastrukturze sportowej. Wciąż pomimo niewątpliwego rozwoju infrastruktury i baz treningowych, wciąż mamy problem z zapewnieniem odpowiednich warunków do uprawiania sportu. Tylko nieliczne ośrodki w Polsce mogą się pochwalić bazami treningowymi z prawdziwego zdarzenia. W tym obszarze jest wiele do poprawy.

Rodzice zaangażowani

Rodzice mają bardzo istotny udział w usportowieniu swoich dzieci. Przede wszystkim to od ich decyzji zależy czy i na jakie zajęcia będzie uczęszczał potomek. Rodzice też zajmują się transportem na zajęcia, kibicują podczas zawodów i motywują przed treningiem. Najczęściej wskazywaną przez rodziców rolą jaką zauważają jest jednak finansowanie zajęć (64 proc.). Szkółki umożliwiają dokonywanie płatności przelewem internetowym, z czego korzysta ponad jedna trzecia rodziców (37 proc.). Tyle samo płaci gotówką raz w miesiącu. Zdecydowana większość kontaktów rodziców ze szkółkami i trenerami odbywa się osobiście lub telefonicznie. Komunikacja przy pomocy aplikacji internetowej częściej prowadzona jest z trenerami indywidualnymi (20 proc.). Dostrzegalny jest rozwój narzędzi służących do komunikacji, a także tych do analizy rozwoju młodych sportowców.

– O ile pod kątem liczby i jakości obiektów sportowych wciąż słabo wypadamy na tle zachodniej Europy, o tyle pod kątem rozwiązań technologicznych dla sportu jesteśmy w czołówce. Chętnie wdrażamy i korzystamy z nowoczesnych systemów do zarządzania zajęciami czy aplikacje pozwalające na ułatwioną komunikację z użytkownikami, analizowanie i śledzenie postępów zawodników.

Przyszłość dzieci leży w rękach rodziców – sport i aktywność fizyczna powinna być z Waszym dzieckiem od najmłodszych lat. To czy ma ona wyłącznie poprawić sprawność, wpływać na rozwój, działać prozdrowotnie czy być drogą do przyszłych sukcesów okaże się w przyszłości. Warto jednak już teraz w tą przyszłość zainwestować swój czas i zapewnić dziecku dostęp do odpowiedniej dawki ruchu!

Źródło danych: Raport „Pozaszkolna edukacja sportowa dzieci” Blue Media.