INFORMACJA PRASOWA  DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU
Aktualności

INFORMACJA PRASOWA DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU

Po raz pierwszy w historii ponad 100 000 osób na 380 orlikach w całej Polsce weźmie udział w wydarzeniu sportowo-rekreacyjnym, które rozpocznie się w sobotę 9 września punktualnie o godz. 11:00. Debiutujący w tym roku „Dzień Sportu na Orliku” to impreza rodzinna, mająca na celu integrację międzypokoleniową. Organizatorami tego bezprecedensowego w skali kraju wydarzenia będą […]

Po raz pierwszy w historii ponad 100 000 osób na 380 orlikach w całej Polsce weźmie udział w wydarzeniu sportowo-rekreacyjnym, które rozpocznie się w sobotę 9 września punktualnie o godz. 11:00. Debiutujący w tym roku „Dzień Sportu na Orliku” to impreza rodzinna, mająca na celu integrację międzypokoleniową.

Organizatorami tego bezprecedensowego w skali kraju wydarzenia będą animatorzy, realizujący program Ministerstwa Sportu i Turystyki „Lokalny Animator Sportu 2017”, którego operatorem jest Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej. – Świadomi roli i znaczenia, jaką aktywność fizyczna odgrywa w dobie postępu cywilizacyjnego oraz niepokojącej tendencji masowych zwolnień z zajęć WF-u chcemy, aby Dzień Sportu na Orliku stał się cykliczną, coroczną imprezą, która z czasem flagowym wydarzeniem sportowym na każdym orliku w Polsce. Wspólnie z ponad 600 animatorami sportu przy nieocenionym wsparciu partnerów oraz sponsorów udowodnimy wszystkim dzieciom, młodzieży i ich rodzinom, że orlik to dobre miejsce na spędzenie wolnego czasu z pożytkiem dla naszego zdrowia – mówi Łukasz Strzelecki, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej.

Ambasadorami wydarzenia zostali wybitni mistrzowie sportu, którzy w dniu imprezy pojawią się na orlikach i zachęcać będą wraz ze swoimi rodzinami do udziału w sportowej rywalizacji w duchu zasad fair play. W tym gronie pojawią się koszykarz Cezary Trybański, piłkarz Maciej Szczęsny czy judoka, olimpijczyk Krzysztof Wiłkomirski. Do udziału w imprezie zaproszone zostały również kluby sportowe, będące beneficjentami Rządowego Programu „KLUB”. – Zależy nam, aby Polacy byli zdrowi i sprawni fizycznie. Ministerstwo Sportu i Turystyki prowadzi szereg działań, które mają na celu aktywizację dzieci i młodzieży. Rządowy Program „KLUB” to wsparcie małych i średnich klubów, w których często zaczyna się przygoda ze sportem przyszłych mistrzów. Jesteśmy odpowiedzialni za młode pokolenie, dlatego wychodzimy do społeczeństwa z szeroką ofertą. Mam nadzieję, że „Dzień Sportu na Orliku” będzie nową sportową tradycją i fantastycznym sposobem na pożegnanie wakacji – mówi Jan Widera Podsekretarz Stanu w MSiT.

Każdy animator zrealizuje scenariusz imprezy przygotowany w jednym formacie na wszystkie obiekty z konkurencjami i konkursami umożliwiającymi wspólną sportową zabawę. Ponadto na kilku Orlikach z województwa dolnośląskiego, sponsor główny „Dnia Sportu na Orliku”, firma KGHM Polska Miedź S.A. oraz Fundacja KGHM Polska Miedź zaplanowały dodatkowe atrakcje. – KGHM od lat jest animatorem zdrowego i aktywnego stylu życia. Wspieramy rozwój zawodników sportu profesjonalnego, ale również jego sympatyków wśród dzieci i młodzieży. Kuźnią sportowych talentów jest Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie, która prowadzi szkolenia dla 420 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. W tegorocznym Turnieju KGHM Kids Cup wzięło udział ponad 1200 dzieci i młodzieży z całego regionu. Fundacja KGHM Polska Miedź przyznała w tym roku 115 darowizn na kwotę 2,5 mln zł na rozwój sportu i rekreacji – mówi Prezes Zarządu Fundacji KGHM Polska Miedź S.A. Jakub Bednarek. – Dzięki grze zespołowej przekazujemy ponadczasowe wartości, które warto wykorzystać poza sportową rywalizacją. Współdziałanie, zorientowanie na wyniki, odwaga, odpowiedzialność i bezpieczeństwo łączą pokolenia, środowiska, a także kultury. Dzień Sportu na Orliku jest okazją do rozwoju umiejętności ruchowych, lecz przede wszystkim koleżeńskiej i rodzinnej zabawy – dodaje prezes Bednarek.

Zgodnie z podpisaną umową o współpracy „Dzień Sportu na Orliku” promować będzie Fundacja Zwalcz Nudę, organizująca między innymi Narodowy Dzień Sportu w całej Polsce w dniu 7 października. Wtedy też na błoniach Stadionu PGE Narodowego w Warszawie pojawi się strefa Orlika, na której rozegrany zostanie mini turniej piłkarskich trójek. Partnerem wydarzenia będzie również Fundacja RECAL, która w trakcie Dnia Sportu umożliwi na wybranych Orlikach przeprowadzenie ekologicznych zbiórek recyklingowych metalowych puszek.

Pierwszy „Dzień Sportu na Orliku” uzyskał Honorowy patronat Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wsparcia w organizacji udzieliła również Fundacja Lotto oraz sieć sklepów sportowych – firma GO Sport, które dofinansowały organizację przedsięwzięcia. Partnerem wspierającym wydarzenia została Fundacja Ekstraklasy, która w ostatnich dniach nawiązała współpracę z Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej.

Harmonogram imprezy 9.09.2017: 11:00-11:30 – Przywitanie uczestników, rozgrzewka oraz dobór drużyn 11:30-13:30 – Gry i zabawy w drużynach 13:30-14:00 – Prezentacja klubów sportowych 14:00-15:00 – Mecz drużyn międzypokoleniowych w dyscyplinie zespołowej

Zespół FRKF