Mieszkańcy Gminy Bircza pomagają potrzebującym
Aktualności

Mieszkańcy Gminy Bircza pomagają potrzebującym

Członkowie Komitetu Społecznego „Sportowy Duch” dotrzymali słowa złożonego 21 lutego 2016 roku. W tym właśnie dniu, Stanisław Chrobak, Lucjan Mielnikiewicz oraz Dariusz Pankiewicz, bo o nich właśnie mowa –  zorganizowali I Turniej Charytatywny na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych.  Na podsumowaniu w zeszłym roku zaprosili wszystkich na drugą edycję, która właśnie odbyła się w minioną niedzielę czyli […]

Członkowie Komitetu Społecznego „Sportowy Duch” dotrzymali słowa złożonego 21 lutego 2016 roku. W tym właśnie dniu, Stanisław Chrobak, Lucjan Mielnikiewicz oraz Dariusz Pankiewicz, bo o nich właśnie mowa –  zorganizowali I Turniej Charytatywny na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych.  Na podsumowaniu w zeszłym roku zaprosili wszystkich na drugą edycję, która właśnie odbyła się w minioną niedzielę czyli 22 stycznia 2017 roku.

W tym roku udział w turnieju wzięło 8 drużyn: Życie Podkarpackie, Reprezentacja Straży Granicznej, Reprezentacja Seminarium Duchownego w Przemyślu, Auto-moto fun, Eurobus, Scanpol-bud, Reprezentacja Gminy Bircza, Nadleśnictwo Bircza. Drużyny podzielone na dwie grupy rywalizowały o miejsca w fazie finałowej. Zwycięzcy grup walczyli w wielkim finale gdzie spotkały się drużyny Eurobusa z Mariuszem Franków na czele oraz Auto- moto fun z właścicielem firmy Robertem Żero. Wygrała ekipa Pana Mariusza ale tak na prawdę to wygrali wszyscy, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu – jak podsumował na zakończeniu Stanisław Chrobak.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły sie mecze z udziałem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu w składzie którego występował Biskup pomocniczy Ks. Stanisław Jamrozek. Zobaczyć Biskupa biegającego z piłką to niecodzienny widok dla mieszkańców gminy  a warto tutaj zaznaczyć że zaobserwować można było bardzo solidne przygotowanie techniczne. Ostateczny wynik sportowy drużyny z Seminarium  nie jest najwyższy w tym turnieju ale jak podsumował Ks. Bp „Przyda nam się ta lekcja pokory i będziemy trenować żeby na następny roku lepiej sie zaprezentować”.  Można z tego wywnioskować, że chyba nie tylko publiczność zadowolona była z obecności biskupa.

Na turniej dojechały również dwie legendy sportu, które w tym dniu miały za zadanie poprowadzić drużyny UKS „Żaki” Bircza. Godzina 17 na Hali Widowiskowo- Sportowej w Birczy była bardzo wzniosła bo w tym czasie na plac gry wchodziły dwie drużyny 7-8 latków prowadzonych przez Grzegorza Lato oraz Jana Domarskiego. Wejście było przy podkładzie audio z najlepszych momentów gry wspomnianych Gwiazd polskiej piłki nożnej. Ostatecznie w meczu wygrała ekipa prowadzona przez Grzegorza Lato 2-0 po bramkach Gabriela Grodeckiego.

Turniej piłkarski to nie jedyny sposób na pomoc Osobom Niepełnosprawnym wybrany przez wspomniany komitet. Po otrzymaniu zgody przez Księdza Proboszcza z Birczy oraz wcześniejszej rejestracji komitetu w Zbiórkach Publicznych, wolontariusze kwestowali do puszek od wczesnych godzin przy Kościołach w Parafii. Dodatkowo ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej pomógł nam zorganizować zbiórkę poprzez wysyłanie sms – dochód z którego przekazany zostanie na rzecz wskazanych Osób Niepełnosprawnych. Tego roku zbiórka prowadzona była dla Grzegorza Demkiewicza, Marcina Atamańczuka oraz Brajana Stachura. Po podsumowaniu zbiórki w niedzielę wieczorem okazało się że łącznię na wspomniane wcześniej osoby Komitet uzbierał 12 tysięcy złotych czyli każda osoba dostanie minimum cztery tysiące.  Suma ta może jeszcze sie zwiększyć ponieważ do 31 stycznia prowadzona jest jeszcze akcja wysyłania sms o treści „leczenie” na numer 72052.

Bardzo miło zaskoczyła organizatorów Pani Dorota Kruk, która zabrała głos pod koniec turnieju. Pani Dorota jest mamą – Adama Kruk na rzecz którego Komitet kwestował w zeszłym roku.  Podziękowania za okazaną pomoc w roku 2016 oraz oferta pomocy na następne edycje to tylko nieliczne akcenty wynikające z  wypowiedzi wspominanej Pani. Bardzo cieszy fakt, że obdarowani dziękują i chcą później pomagać i może dzięki takiemu turniejowi uda się w Birczy stworzyć jeszcze lepsze warunki bytowe zaznaczył Lucjan Mielnikiewicz.

Nazwa „Sportowy Duch” zobowiązuje do pracy nad sferą fizyczna człowieka jak również duchową dlatego też nazwa jak najbardziej trafiona. Turniej Charytatywny to z jednej strony okazja do rywalizacji a przy okazji pomocy osobom potrzebującym. Szczególnie ta druga idea jest dla nas kluczowa, chociaż nie ma co ukrywać że poziom piłkarski był na dobrym poziomie również – stwierdził  Dariusz Pankiewicz.

Organizatorzy na zakończeniu podziękowali za pomoc bo jak sami stwierdzili nie udałoby sie zorganizować takiego przedsięwzięcia gdyby nie pomoc innych osób. Na szczególne słowo uznania załgują pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Urzędu Gminy w Birczy.  Na bardzo duże słowo uznania załgują młodzi wolontariusze, którzy mimo zimna chętnie pomagali w zbiórce pieniędzy oraz oczywiści całe społeczeństwo. Mieszkańcy Gminy wsparli akcje pokazując dobro serca oraz wsparcie dla Osób Niepełnosprawnych. Grzegorz Demkiewicz jako najstarszy z osób obdarowanych kwota ze zbiórki podziękował nie tylko za pieniądze ale również możliwość uczestniczenia w imprezie gdzie mógł spotkać wielu znajomych niewidzianych latami. Można wiec chyba podsumować ten turniej nie tylko jako sukces materialny ale również społeczny, gdzie społeczeństwo ma możliwość zauważenia problemów innych osób i docenienia tego co posiadają a osoby potrzebujące pomocy widzą że nie są sami w tym swoim problemie. Mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepsza impreza sportowa bo mamy świadomość faktu, że wysoko podniesioną poprzeczka na początku trudno później obniżyć bez żadnych konsekwencji – podsumowali organizatorzy Turnieju Charytatywnego na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Komitet Społeczny „Sportowy Duch” pragnie serdecznie podziękować Wszystkim osobom, które wzięły udział w turnieju. Podziękowania kierowane są zarówno do osób, które pomagały jak również sponsorów, zawodników oraz kibicom – poinformował nas Dariusz Pankiewicz, Animator z Birczy.

Puck 26.01.2017