Mistrzostwa Orlików makroregionu południowego w Mölkky
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Rejonowych Mistrzostwach Orlików w Mölkky. Miejsce i czas Eliminacje do Mistrzostw odbywają się na orlikach znajdujących się na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Czas rozgrywania turniejów eliminacyjnych to dni pomiędzy 1 czerwca a 15 września 2019r. Miejsce i czas turnieju finałowego zostanie podany w terminie późniejszym. Wszyscy […]
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Rejonowych Mistrzostwach Orlików w Mölkky.
Miejsce i czas
Eliminacje do Mistrzostw odbywają się na orlikach znajdujących się na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Czas rozgrywania turniejów eliminacyjnych to dni pomiędzy 1 czerwca a 15 września 2019r.
Miejsce i czas turnieju finałowego zostanie podany w terminie późniejszym. Wszyscy uczestnicy finału otrzymają drobne upominki, a zwycięzcy także nagrody rzeczowe.
W turnieju finałowym może wziąć udział najlepsza drużyna z każdego turnieju eliminacyjnego. Jeżeli zrezygnuje ona z udziału, w jej miejsce może wystąpić drużyna z kolejnego miejsca.
Zgłoszenia
Animatorzy z orlików chcący zorganizować eliminacje wysyłają zgłoszenia na adres: biuro@tactic.net
W zgłoszeniu należy podać:
– adres orlika,
– imię i nazwisko oraz nr tel. i adres e-mail animatora, który przeprowadzi turniej
– datę i godzinę przeprowadzenia turnieju. Turnieje powinny się odbyć w sobotę, niedzielę lub w dzień świąteczny pomiędzy 1 czerwca a 10 września 2019).
Maksymalna liczba zaakceptowanych zgłoszeń wynosi 30 i nie więcej niż 10 z każdego województwa.
Materiały potrzebne do przeprowadzenia eliminacji
Do organizatora każdego turnieju zostaną wysłane:
– dwa zestawy Mölkky do przeprowadzenia zawodów
– jeden zestaw na wyposażenie orlika
– medale i drobne nagrody dla zwycięzców
– plakaty informujące o turnieju.
Obowiązki animatorów
Animator:
– Naucza osoby zainteresowane zasad gry.
– Promuje Mölkky poprzez umieszczenie „na stałe” na ogrodzeniu orlika dostarczonego im banneru.
– Rozwiesza plakaty inf. o turnieju i promuje innymi dostępnymi sobie sposobami turniej (poprzez internet przez media lokalne itp.).
– Przeprowadza turniej w weekend (sobota, niedziela) lub w święto. W turnieju mogą brać udział wszystkie osoby niezależnie od płci i wieku.
– Umieszcza w ciągu 4 dni relację z turnieju w internecie (Facebook, strona www) i przesyła link na adres biuro@tactic.net lub przesyła całą relację na wspomniany wcześniej adres (jeśli nie posiadają własnej strony www czy też fanpage’a). Relacja zawiera co najmniej zdjęcia, opis wydarzenia, nazwy zwycięskich drużyn.
– Potwierdza na adres biuro@tactic.net chęć wzięcia udziału zwycięskiej drużyny lub innej (jeśli zwycięska zrezygnuje) w finale rejonowym. Przesłanie fotorelacji oznacza zgodę na umieszczenie jej na fanpage’u „Mölkky w Polsce”. Najciekawsze fotorelacje zostaną nagrodzone nagrodami – grami planszowymi.
– Po przeprowadzeniu turnieju przygotuje turniejowe zestawy Mölkky do odesłania (w tym także drukuje listy przewozowe dla kuriera). Zostaną one odebrane przez kuriera na koszt firmy Tactic..
Animatorzy otrzymają:
– Zestawy Mölkky w kartoniku. Po jednym dla każdego orlika, który weźmie udział w akcji.
– Plakaty informacyjne oraz plakaty z zasadami gry, medale.
– Zasady gry oraz regulaminy turniejów.
– Nagrody dla zwycięzców turniejów.
– Drobne upominki.
W celu umożliwienia sprawniejszego przeprowadzenia turnieju, animatorom zostaną użyczone dodatkowe zestawy Mölkky.
Animatorzy, którzy wezmą udział w projekcie, będą mieli prawo nabycia od firmy Tactic dodatkowych zestawów Mölkky (i innych materiałów związanych z tą grą) w promocyjnej cenie.
Zasady gry
Krótką instrukcję filmową można znaleźć tu à https://www.youtube.com/watch?v=5LD9_mgCaT0
Zasady gry w skrócie à http://www.molkky.com/wp/index.php/please-translate-in-pl_pl-regler/
Pełne zasady à https://tiny.pl/trsk1
Zasady gry w skrócie.
– Kręgle ustawiamy w ściśle określonym szyku
– w odległości 3-4 metrów wyznaczamy linię rzutu
– Zawodnicy po kolei rzucają zza linii rzutu. Za swoje rzuty zdobywają tyle punktów, ile kręgli udało im się wywrócić (za wywrócony uznawany jest tylko ten kręgiel, który całą powierzchnią leży na podłożu tzn. nie podpiera się o inny kręgiel, ani o zbijak). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wywrócony zostanie tylko jeden kręgiel. W takim przypadku gracz zdobywa tyle punktów ile wskazuje liczba znajdująca się na wywróconym kręglu.
– Zbijak rzucany jest zawsze od dołu.
– Po każdym rzucie każdy kręgiel ustawiany jest w pozycji pionowej tak, aby środek jego podstawy znajdował się w miejscu, w którym jego podstawa stykała się z podłożem. Następnie kręgle są obracane tak, aby znajdująca się na nich liczba była skierowana w stronę linii rzutu.
– Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy jako pierwszy zdobędzie dokładnie 50 pkt.
– Jeżeli, któryś z graczy przekroczy 50 pkt. to jego punktacja cofa się do 25 punktów.
– Jeżeli któryś z graczy w trzech kolejnych rzutach nie zdobędzie żadnego punktu, to odpada z dalszej rozgrywki. W przypadku rozgrywek drużynowych drużyna odpada jeżeli 3 kolejne rzuty zawodników tej drużyny nie przyniosą jej żadnego punktu.
– W sytuacjach spornych obowiązująca jest decyzja sędziego.
Zasady przeprowadzania turniejów
– W turniejach uczestniczą zespoły dwuosobowe.
– Mecze odbywają się pomiędzy dwoma zespołami.
– Zawodnicy rzucają naprzemiennie tzn. pierwszy zawodnik z drużyny A, pierwszy zawodnik z drużyny B, drugi zawodnik z drużyny A, drugi zawodnik z drużyny B, pierwszy zawodnik z drużyny A itd.
– Zawodnicy zdobywają punkty dla swojej drużyny.
– Każdy mecz w fazie grupowej składa się z dwóch setów do 50 punktów każdy.
– Drużynę rozpoczynającą pierwszy mecz wyznacza losowanie. Kolejny set rozpoczyna drużyna przeciwna.
– Mecz może zakończyć się wynikiem 2:0 jeśli jedna z drużyn wygra oba sety lub 1:1. Jeśli każda z drużyn wygra po jednym secie.
– O miejscu w klasyfikacji decyduje w kolejności: liczba wygranych setów, liczba wygranych meczy, średnia liczba punktów zdobytych w jednym secie.
– W fazie play off (przegrywający odpada) mecze trwają do momentu, gdy jedna z drużyn wygra dwa sety (rozgrywane są więc dwa lub trzy sety).
– Drużynę rozpoczynającą pierwszy mecz wyznacza losowanie. Kolejne sety rozpoczynane są naprzemiennie (raz jedna a raz druga drużyna).