Ręczna na Orliku - Wielkie święto w Kaliszu
Aktualności

Ręczna na Orliku - Wielkie święto w Kaliszu

Od środy w hali Kalisz Arena rozpocznie się wielkie święto piłki ręcznej. O tytuły mistrzów Polski Orlików walczyć będą 32 drużyny dziewcząt i chłopców, które zwycięsko zakończyły kwalifikacje wojewódzkie. To finał wielkiej ogólnopolskiej akcji „Ręczna na Orliku”, którą Fundacja Orły Sportu  organizuje przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz we współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej […]

Od środy w hali Kalisz Arena rozpocznie się wielkie święto piłki ręcznej. O tytuły mistrzów Polski Orlików walczyć będą 32 drużyny dziewcząt i chłopców, które zwycięsko zakończyły kwalifikacje wojewódzkie. To finał wielkiej ogólnopolskiej akcji „Ręczna na Orliku”, którą Fundacja Orły Sportu  organizuje przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz we współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, Polskiej Agencji Antydopingowej oraz Miastem Kalisz .

Uroczystość rozpoczęcia z udziałem wszystkich finalistów odbędzie się w środę na Rynku Głównym w Kaliszu punktualnie o godz. 12. Zaraz po nim losowanie grup kwalifikacyjnych. Dzieci przed finałem pilnie trenowały i już nie mogą doczekać się pierwszych gier. Te rozpoczną się po otwarciu o godz. 15. Zwycięzców poznamy w piątek, po meczach finałowych, które zaplanowano na godz. 11.

Radość ze zorganizowania finału tej wielkiej ogólnopolskiej imprezy wyraził gospodarz miasta Bardzo się cieszę, że Kalisz już po raz drugi będzie gospodarzem finałów ogólnopolskich projektu „Ręczna na Orliku”. Zachęcanie najmłodszych do zainteresowania piłką ręczną jest dla nas bardzo ważne, bo przecież szczypiorniak narodził się właśnie w Kaliszu, a i nasza drużyna ligowa radzi sobie w tej dyscyplinie bardzo dobrze. Ruch to zdrowie, więc im więcej dzieci weźmie udział w tym projekcie, tym lepiej – powiedział nam Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza

Przypomnijmy, że do akcji w całej Polsce przystąpiło prawie osiem tysięcy dzieci z klas III i IV szkół podstawowych. W pierwszym etapie animatorzy pracujący na orlikach w cyklu turniejów wyłaniali najlepsze zespoły na swoich obiektach.  Do drugiego etapu, który zakończył się 4 czerwca i miał na celu wyłonienie mistrzów wojewódzkich, przystąpiło 2560 dzieciaków. Bez względu na wynik sportowy, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a trzy najlepsze zespoły nagrodzone zostały pucharami.

Zbliżamy się do finału zmagań najmłodszych szczypiornistów w Polsce. W tym roku akcja przebiega na 160 Orlikach. Cieszę się, że jako Fundacja Orły Sportu możemy popularyzować piłkę ręczną i wychodzić z nią na otwarte obiekty sportowe takie jak Orliki, które są miejscem pierwszego kontaktu dzieci ze sportem i aktywnością fizyczną. Z pośród 8000 dzieci jakie brały udział w eliminacjach w wielkim finale w Kaliszu pojawi się blisko 300 najlepszych zawodników w piłce ręcznej klas 3 i 4 szkoły podstawowej. Już po raz drugi pojawimy się na Arenie Kalisz, która jest miejscem zmagań drużyn PGNiG Superligi. Za współpracę chciałem podziękować Związkowi Piłki Ręcznej w Polsce, Miastu Kalisz oraz Ministerstwu Sportu i Turystyki za dofinansowanie realizacji projektu Ręczna na Orliku już po raz drugi – mówi Łukasz Strzelecki, prezes zarządu Fundacji Orły Sportu.

Zwycięzcy wojewódzcy oprócz pucharów, medali nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników finału, powalczą o główną nagrodą dla pierwszych czterech drużyn w kategorii dziewcząt i chłopców, którymi będą obozy sportowe, jakie już w lipcu odbędą się w Radziejowie.

Ostatni piąty, podsumowujący etap projektu, odbędzie się 27 września w Skierniewicach. Tam 500 dzieci uczestniczyć będzie w Wielkiej Lekcji WF z udziałem gwiazd piłki ręcznej. W tym roku ambasadorem projektu jest wybitny reprezentant Polski, Przemysław Krajewski.

Patronat medialny nad projektem objęły: TVP3, Radio RMF FM, Polskapress, Portal RMF oraz Magazyn Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska.