Rugby Tag na Orlikach
Aktualności

Rugby Tag na Orlikach

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się oficjalna inauguracja projektu Rugby Tag na Orlikach. Fundacja Orły Sportu podpisała z Polskim Związkiem Rugby umowę o współpracy na rzecz upowszechniania tej gry w naszym kraju. Obie organizacje będą realizowały projekt, do którego zaangażowani zostaną animatorzy, biorący udział w rządowym programie Lokalny Animator Sportu 2018. Projekt skierowany jest […]

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się oficjalna inauguracja projektu Rugby Tag na Orlikach. Fundacja Orły Sportu podpisała z Polskim Związkiem Rugby umowę o współpracy na rzecz upowszechniania tej gry w naszym kraju. Obie organizacje będą realizowały projekt, do którego zaangażowani zostaną animatorzy, biorący udział w rządowym programie Lokalny Animator Sportu 2018. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży, a realizowany będzie na wielofunkcyjnych obiektach typu orlik. Animatorzy propagować będą rugby tag, najprostszą i bezkontaktową formę tej gry.

Od kwietnia do listopada projekt realizowany będzie na 60 orlikach, rozlokowanych we wszystkich 16 województwach naszego kraju. Animatorzy będą prowadzili regularne zajęcia z rugby tag w wymiarze co najmniej 13 godzin miesięcznie. Ich drużyny na początku maja przystąpią do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Pod koniec tego miesiąca mistrzowie województw przyjadą do Pucka, siedziby Fundacji Orły Sportu na turniej ogólnopolski. Nagrodą dla dwóch najlepszych zespołów będzie udział w letnim obozie sportowym, organizowanym przez Polski Związek Rugby. Kolejny ogólnopolski turniej odbędzie się w październiku, na zakończenie projektu.

Pierwszy etap tego projektu odbył się w marcu i obejmował weekendowe szkolenie animatorów. Warsztaty prowadzone przez Jakuba Lisiewskiego, byłego wybitnego zawodnika, 120-krotnego reprezentanta Polski w 7-osobowej, olimpijskiej odmianie rugby cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Harmonogram obejmował 3,5 godziny wykładów oraz 7 godzin zajęć praktycznych. Na zakończenie szkolenia odbył się test ze znajomości przepisów rugby tag, który gwarantuje dobre przygotowanie lokalnych animatorów sportu do realizacji swoich zadań w terenie. Wszyscy uczestnicy szkolenia pomyślnie zdali test, dzięki czemu otrzymali certyfikaty ukończenia kursu. Każdy mógł też wypełnić stosowny wniosek i ubiegać się o licencje RTŻ, które upoważniają do prowadzenia treningów w kategorii wiekowej żak, czyli do lat 12 i uczestniczenia w rozgrywkach organizowanych przez okręgowe związki sportowe. Animatorzy wyposażeni zostali też w piłki do rugby oraz komplet tagów, czyli zestawów szarf i pasów biodrowych, które stanowią obowiązkowe wyposażenie zawodników.

– Szkolenie w Pucku pozwoli animatorom, z których większość to nauczyciele WF, wzbogacić i urozmaicić ich warsztat pracy. Patrząc na ich zaangażowanie podczas zajęć oraz rozegrany w ostatnim dniu turniej, jestem przekonany, że dzięki nim rugby zyska w ich środowiskach wielu nowych sympatyków – podsumował warsztaty J.Lisiewicz.

Ciekawą opinią podzielił uczestnik szkolenia Mariusz Domagalski.  – Jako trener prowadzący drużyny młodzieżowe dostrzegłem potrzebę urozmaicenia treningów. Stąd pomysł zaangażowania się w projekt z rugby. Odbyłem już pierwsze zajęcia na hali i proszę mi wierzyć, że dzieci podeszły do niego z ogromnym entuzjazmem. Bardzo istotną wartością rugby tag jest konieczność zaangażowania dziewczynek. Z doświadczenia wiem, że piłkarskie drużyny dziewcząt szybko się rozpadają, a te które chciałyby dalej trenować, nie mają z kim. Rugby tag jest dla nich szansą na pozostanie w sporcie – stwierdził uczestnik szkolenia w woj. śląskiego.