Somatotyp
Przed Wami Rodzicami, Opiekunami ważna kwestia, przeczytajcie, zobaczcie, spójrzcie na swoją budowę ciała. Postarajcie się odpowiedzieć sobie i swoim dzieciom jaką mają budowę. Somatotyp to inaczej typ budowy człowieka. Wyróżniamy trzy podstawowe typy budowy ???? Ektomorfik, mezomorfik i endmorfik. Za chwilę opiszemy je i opowiemy o sposobie odżywiania i predyspozycjach ich budowy do danych dyscyplin […]
Przed Wami Rodzicami, Opiekunami ważna kwestia, przeczytajcie, zobaczcie, spójrzcie na swoją budowę ciała. Postarajcie się odpowiedzieć sobie i swoim dzieciom jaką mają budowę.
Somatotyp to inaczej typ budowy człowieka. Wyróżniamy trzy podstawowe typy budowy ????
Ektomorfik, mezomorfik i endmorfik. Za chwilę opiszemy je i opowiemy o sposobie odżywiania i predyspozycjach ich budowy do danych dyscyplin sportowych ???? Na skutek danych typów budowy wasze ciało inaczej reaguje na dietę czy podejmowane aktywności fizyczne.
Typy budowy zostały opisane przez W.H Sheldona w 1940r i do teraz jest on powszechnie stosowany. Przed Wami kilka charakterystycznych cech, które możecie zaobserwować u siebie albo swoich dzieci ????
3 TYPY BUDOWY
Ektomorfik: wysoki, z natury szczupły, drobne stawy i kości, szybka przemiana materii, wolny przyrost masy, tkanka tłuszczowa wolniej gromadzi się w ich organizmie, szybsza przemiana materii w kwestii przyrostu masy mięśniowej mają problem. W sytuacjach, kiedy ektomorfik źle odżywia się wówczas pojawia się oponka brzuszna.
Twarz jest wąska smukła, zazwyczaj delikatne rysy twarzy, wąskie czoło, szyja długa, plecy są wąskie, ramiona biodra wąskie, kościste, wąska talia, nogi długie, szczupłe. Ektomorficzna kobieta to modelka.
Ektomorfik odnajduje się w sportach wytrzymałościowych, kondycyjnych, zręcznościowych np. Gimnastyka. Sporty tam, gdzie niski poziom odtłuszczenia jest zalecany.
Mezomorfik: ten typ cechuje się sylwetką umięśniona i niską tkanką tłuszczową, ten typ budowy nie ma problemu z budowaniem masy mięśniowej, występuje średni wzrost, kwadratowa lub podłużna twarz, masywna szyjna, szerokie barki, plecy tułów z widocznymi mięśniami, umięśnione ramiona, ale wąskie biodra, nogi także umięśnione, silne. Sylwetkę porównuje się do wykrzyknika. W przypadku, gdy sylwetka ulega otłuszczeniu to przybiera na całej powierzchni ciała. Sporty dla Mezomorfika to sporty siłowe, oporowe, zwinnościowe, szybkościowe, atletyczne. W przypadku gdy mezomorfik zaniedba się tyje całe ciało. Tkanka tłuszczowa odkłada się w każej części ciała.
Endomorfik: ten typ budowy wyróżnia się masywną budową, grubymi kościami. To osoby z wolną przemianą materii na skutek czego szybko magazynuje tkankę tłuszczową. To osoba niska, krępa, sylwetka przypominjąca gruszkę, głowa okrągła, mało widoczne rysy twarzy, odtłuszczające się policzki, szerokie zaznaczone plecy, ręce krótkie i masywne, talia szeroka. Endomorfik ma predyspozycje do sportów takich jak sporty siłowe, oporowe, trójbój siłowy, judo, rzadziej odnajdzie się w sportach wytrzymałościowych, długich. Ten typ budowy bardzo szybko przybiera na masie, dlatego też, kiedy zaprzestanie uprawiania sportu natychmiast traci kondycję.
Kochani pamiętajcie rzadko występuje jeden typ budowy, często są one pomieszane. Zdarza się, że ektomorfik łączy się z mezomorfikiem, czy mezomorfik z endomorfikiem.
I tutaj przed Wami wskazówki dietetyczne, które przydadzą się w ułożeniu diety dla najlepszych wyników sportowych na Orlikach.
Powiemy tutaj o ilości spożywania białek, tłuszczy i węglowodanów jak one odnoszą się do typu budowy.
Ektomorficy maja problem w przyroście masy mięśniowej, mają bardzo szybką przemianę materii. Osoby o tym typie budowy powinny przyjmować więcej węglowodanów, a mniej białek. Endomorficy mają wolniejszy metabolizm, szybciej są w stanie nabrać tkankę tłuszczową, dlatego też powinny spożywać mniej węglowodanów a więcej białek.
Natomiast mezomorfik, który nie ma problemu z odkładaniem tkanki tłuszczowej ani przyrostem masy mięśniowej może kąbinowąć i sprawdzać co najlepiej się u niego sprawdza, gdy chce przybrać na masie mięśniowej, a kiedy chce schudnąć. Niech stosuje metodę prób i błędów
Przed wami tabelka:
Ektomorfik:
Na przybranie mięśni: białko 2,22-2,55 g/kg; tłuszcz 0,66-1 g/kg; węglowodany dla uzupełniania kalorii w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.
Na redukcję: białko 2,55-3 g/kg; 0,44-0,88 g/kg; węglowodany dla uzupełniania kalorii w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.
Mezomorfik:
Na przybranie masy mięśniowej: białko 2,3-2,55 g/kg; tłuszcz 0,55-0,88 g/kg; węglowodany dla uzupełniania kalorii w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.
Na redukcję: białko 2,55-3 g/kg; tłuszcz 0,44-0,77 g/kg; węglowodany dla uzupełniania kalorii w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.
Endomorfik:
Na przyrost masy mięśniowej: białko 2,5-2,7 g/kg; tłuszcz 0,88-1,3 g/kg; węglowodany dla uzupełniania kalorii w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.
Na redukcję tkanki tłuszczowej: białko 2,7-3,3 g/kg; tłuszcz 0,55-0,88 g/kg; węglowodany dla uzupełniania kalorii w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.
Bibiografia:
Dietetyka i suplementacja Jakub Mauricz
Podstawy antropomotoryki Jan Szopa, Edward Mleczko i Stanisław Żak
Zdrowie.gazeta.pl [1]