Woda
Aktualności

Woda

Na pewno Was teraz nie zaskoczymy, ale jednym z najważniejszych czynników dla zdrowia jest woda. Jak pamiętacie ze szkoły woda stanowi około 60-70% masy ciała ludzkiego. Woda pełni funkcję odżywienia organizmu, skóra młodnieje, nadaje blasku, nerki funkcjonują prawidłowo, filtracja odbywa się pełną parą, usuwa toksyny, reguluje temperaturę ciała,  zapobiega wzdęciom, przyśpiesza przemianę materii a co […]

Na pewno Was teraz nie zaskoczymy, ale jednym z najważniejszych czynników dla zdrowia jest woda. Jak pamiętacie ze szkoły woda stanowi około 60-70% masy ciała ludzkiego.

Woda pełni funkcję odżywienia organizmu, skóra młodnieje, nadaje blasku, nerki funkcjonują prawidłowo, filtracja odbywa się pełną parą, usuwa toksyny, reguluje temperaturę ciała,  zapobiega wzdęciom, przyśpiesza przemianę materii a co najważniejsze wspomaga aktywność umysłową i fizyczną, poprawia funkcjonowanie stawów i oczu ! W normlanych warunkach, powinniśmy przyjmować około 2 litrów wody dziennie. Woda usuwana jest z naszego organizmu poprzez mocz, pot jak i wydychaną parą wodną. Pamiętajcie prócz czystej wody, świetnym źródłem są owoce i warzywa.  Kochani taka mała wskazówka jak dziejcie swoim sportowcom, lub sobie do picia wodę butelkową przechowujcie ja w odpowiedniej temperaturze, by plastik się nie topił, i jak otworzycie butelkę przyjmuje się, że powinna być otwarta maksymie dobę. Woda musi być dla nas wszystkich bezpieczna, nie zanieczyszczona chemicznie.  Powinna mieć odpowiednią ilość minerałów. Kochani jak spożywacie posiłki nie pijcie za dużo wody, ona rozpuszcza soki żołądkowe.

Teraz trochę na temat wody i treningów, to nas najbardziej obchodzi, żebyśmy mieli jeszcze więcej sukcesów na orlikach ????

Przede wszystkim musimy ocenić czy nasz organizm nie jest odwodniony. Odwodnienie dla aktywnych jest złe, nie daje takich wysokich wyników sportowych. Spada wytrzymałość, siła, . W drugą stronę, gdy wystąpi nadmierne nawodnienie, może dojść do rozrzedzenie kiwi co wywoła spadek stężenia sodu. Napoje sportowe powinny zwierać sód i one są korzystne, gdy zawodnik traci wodę poprzez pot  one uzupełni niedobór, przyspiesza regeneracje.

A teraz trochę na temat młodych sportowców, którzy są bardziej podatni na odwodnienie niż dorośli. Dzieci mają zmniejszoną potliwość co nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, one nie radzą sobie tak dobrze jak dorośli, dzieci często nie potrafią tak szybko zareagować na uczucie pragnienia. Przyjmuje się, że średnio mały sportowiec traci podczas aktywności fizycznej przez godzinę około 350ml-700ml, zazwyczaj jeszcze dużo bardziej ubieramy dzieci mają kilka warstw odzieży co powoduje jeszcze więcej wydatku płynu ustrojowych. Dlatego jako rodzice, opiekunowie powinniśmy przypominać o tym, żeby nasi sportowcy pili wodę przed, w trakcie i po treningu.

Jako rodzice, powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę, wilgoć, intensywność ćwiczeń, długość treningu jak i kondycji, im większa tym zwiększona utrata wody.

Jest kilka sygnałów które ostrzegają o odwodnieniu np. brak energii, szybciej pojawiające się zmęczenie, dzieci są bardziej apatyczne, narzekają, ich mocz jest zmniejszony jak i kolor moczu ciemniejszy, mdłości, ból głowy, zawroty głowy, pojawiają się skurcze,  krótki oddech, zagubienie, ćwiczenia staję się cięższe i znacznie trudniejsze do wykonania, tętno wysiłkowe jest diametralnie wyższe, pojawiają się skurcze, bóle głowy, nudności.

Waszym zadaniem jest wtedy jak najszybciej zareagować i podawać 100-200ml co 10-15 minut, gdy objawy nie ustępują należy zwrócić się do specjalisty.

Dzieci powinny pić jak dorośli około 1-1,5 litra wody, przed treningiem przypomnij o szklance wody ! Najlepiej, żeby była około 45 minut przed????

American Collage of Sports Medicine Drink zaleca wypicie 200-400ml wody 2-3 godziny  przed treningiem. Ty jako rodzic wytłumacz dlaczego tak ważne jest uzupełnianie płynów, zadbaj o ulubiona kolorową butelkę, będzie mu przyjemniej, powiedz żeby była gdzieś blisko i przypominaj ze podczas przerw musi zadbać o uzupełnienie płynów.

Kiedy dzieci trenują do 90 minut wystarczy zwykła woda, jeśli dziecko nie lubi pić zwyklej wody urozmaić to np. rozcieńcz sok owocowy. Nie dawaj do picia soków co mają bardzo dużo aromatów, barwników i cukrów i gazu. (Wilk, Bar 1999) Jeśli dzieci trenują powyżej 90 minut możesz podać napój sportowy, który zawiera około 4-6g cukru.

Przed wami krótki przepis na własny izotonik

„500 ml soku owocowego zmieszanego z 500 ml wody oraz szczyptą soli.

200 ml pulpy (najlepiej organicznego lub bez sztucznych substancji

słodzących i dodatków) zmieszane z 800 ml wody oraz szczyptą soli.”

 

Smacznego ????

 

Bibliografia:

Dietetyka i suplementacja Jakub Mauricz
Kuchnia dla biegacza- Violetta Domaradza, Robert, Zakrzewski,Daman Parol
Żywienie w sporcieAnita Bean
Podstawy żywienia i  dietoterapii Gajewska 2011
Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu Jan Gawęcki, Lech Chryniewicz Warszawa 2005