Obrona nie tylko na Orliku 2022
Projekty archiwalne

Obrona nie tylko na Orliku 2022

Obrona nie tylko na Orliku 2022

Samoobrona i techniki zwiększające bezpieczeństwo

Obrona nie tylko na Orliku 2022 to projekt mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości potencjalnych ofiar przemocy. Przemoc jest w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jednym z problemów społecznych, który wymaga podejmowania szeroko zakrojonych działań przeciwdziałających temu zjawisku. Zmniejszenie skali przemocy, również w rodzinie w Polsce jest procesem wymagającym czasu, wysiłku, nakładów finansowych, zaangażowania wszystkich służb, a także zmiany świadomości społecznej. Na fali sukcesu zeszłorocznego projektu, świadomości wagi problemu oraz Waszych pozytywnych reakcji i zapytań wracamy do Was z kolejną edycją projektu (tu zobacz zeszłoroczną edycję).

Nasz program w sposób elastyczny proponuje nowatorskie zajęcia, które pozwolą zapoznać się z kilkoma prostymi technikami z zakresu samoobrony, które mogą zostać wykorzystane w wielu różnych sytuacjach zagrożenia, wyposażyć uczestników w wiedzę na temat, jak unikać zagrożenia, nie dopuścić do siebie paniki lub jeżeli na to już za późno – jak skutecznie działać pod wpływem stresu. Pozwala na skuteczne wzmocnienie nie tylko bezpieczeństwa fizycznego, ale również psychicznego. W tej edycji pochylimy się również nad tematem depresji i problemów wynikających ze zwiększonej obecności dzieci i młodzieży oraz dorosłych w sieci ze względu na lockdown i zdalne nauczanie.

Przygotowaliśmy dla Was ogólnodostępne zajęcia sportowe, rekreacyjne i regenerujące z elementami patriotycznymi i dydaktycznymi na których przewidujemy minimum 600 osób.

CO WAS CZEKA:

  • zajęcia z zakresu samoobrony z wykwalifikowanym instruktorem
  • spotkania z psychologiem pozwalające zrozumieć stres i schematy działania pod wpływem impulsu
  • spotkania z policjantem, który omówi zagadnienie od strony stróżów prawa i bezpieczeństwa
  • zajęcia sportowo-rekreacyjne poprawiające formę i pomagające uwalniać stres
  • możliwość spotkania i trenowania w bezpiecznym środowisku
  • woda i drobny poczęstunek
  • dyplomy i drobne gadżety
  • sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć

 

 

Na zaproponowanych zajęciach z zakresu samoobrony uczestnicy dowiedzą się m.in.: jak rozpoznać i unikać zagrożeń, jak radzić sobie z przemocą, również psychiczną. Program zajęć zawierać będzie techniki samoobrony i prewencji, naukę technik atakowania i obrony oraz podstawowych postaw i pozycji ciała. Podczas zajęć z psychologiem uczestnicy odbędą warsztaty pozytywnego myślenia i uwalniania emocji, jak zapanować nad stresem i strachem, jak radzić sobie z własnymi emocjami i kontrolować swoje zachowania, jak się komunikować, jak stawiać granice i nie stać się ofiarą. Poruszony zostanie temat zespołu stresu popandemicznego i depresji wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Podczas zajęć animator zaproponuje ćwiczenia fitness oraz ćwiczenia ze skakanką, taśmami i ciężarkami, podstawy gimnastyki, zajęcia w plenerze- np. Nordic Walking, siłownia plenerowa oraz ćwiczenia relaksacyjne (np. medytacja, joga) w celu złagodzenia stresujących myśli i uczuć oraz przeprowadzi rozmowy na temat zdrowego i aktywnego stylu życia oraz poprawnego odżywiania i suplementacji. Zainicjujemy zajęcia, które wpłyną na poprawę poziomu aktywności fizycznej, polepszą samopoczucie psychiczne, odbudują relacje społeczne, a także zapewnią możliwość uczestniczenia w wędrówce upamiętniającej wydarzenia i postacie, które swoją bohaterską postawą i życiem stanowią wzorce dla kolejnych pokoleń. Zaproponujemy spotkania z policjantem, który wskaże spektrum działań skutecznego przeciwdziałania przemocy, uczuli również uczestników na cyberprzemoc, toksyczność online i molestowanie w Internecie, które zrodziły się podczas pandemii.

Projekt realizowany jest w okresie 01.06.2022 – 31.10.2022r.

 

Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny.

 

Zapisy na zajęcia prowadzone są przez animatorów na orlikach w poniższych lokalizacjach.

woj. dolnośląskie: Łagiewniki, Jaroszów, Dziadowa Kłoda;

woj. kujawsko-pomorskie: Unisław, Toruń, Nowe, Ciechocinek;

woj. lubelskie: Lublin, Bełżyce, Trzebieszów;

woj. lubuskie: Słubice;

woj. łódzkie: Skierniewice, Zduńska Wola;

woj. małopolskie: Sieciechowice, Dobra, Kasina Wielka;

woj. mazowieckie: Zakręt, Orońsko, Nowa Góra, Maszewo Duże, Karczew, Sierpc;

woj. opolskie: Głuchołazy;

woj. podkarpackie: Przemyśl, Turbia;

woj. podlaskie: Monkinie;

woj. pomorskie: Luzino, Lipusz, Puck;

woj. świętokrzyskie: Klimontów;

woj. warmińsko- mazurskie: Miłomłyn, Stare Dłutowo;

woj. wielkopolskie: Poznań, Długa Wieś, Władysławów, Powidz, Kwilcz;

woj. zachodniopomorskie: Kołobrzeg, Płoty, Barlinek.